Artykuły

Zdrowy kręgosłup w nocy

Sen, to bardzo długi okres w naszym życiu, często nawet połowa! Dla każdego kręgosłupa jest to bardzo ważny czas. Powinien on wtedy regenerować się, odpoczywać, krążek międzykręgowy właśnie podczas snu nawadnia się tak, aby od rana znów służyć nam w jak najlepszy sposób. Każdy z nas na pewno, choć raz spał na niewygodnym posłaniu i czuł później przez pół dnia bolący kręgosłup, bo nie był on w odpowiedniej pozycji lub na zbyt twardym podłożu nie miał szansy na regenerację po dniu.

Czego potrzebuje kręgosłup dla zdrowego snu? Jest kilka ważnych elementów:

  1. Odpowiedniej długości łóżko, dobrane do długości człowieka na nim śpiącego, powinno mieć, chociaż 20 cm więcej od użytkownika.
  2. Wysokość łóżka - ma znaczenie w przypadkach, gdy mamy problemy z jakichś względów z siadaniem i wstawaniem, im trudniej jest to robić np. u kobiet ciężarnych, po operacjach na kończynach dolnych, po przebytym udarze mózgu i innych- tym łóżko powinno być wyższe, łatwiej wtedy na nim usiąść i z niego wstać.
  3. Odpowiedni materac - nie ma jednego materaca dobrego dla wszystkich, jego miękkość, elastyczność powinno dobierać się do każdego człowieka indywidualnie. Im cięższy jest człowiek, tym materac powinien być twardszy, im lżejszy, tym bardziej miękki. Jest to bardzo ważne dlatego, że kręgosłup leżąc na materacu powinien odkształcać się tylko do momentu uzyskania prawidłowych (fizjologicznych) krzywizn kręgosłupa! I tak za ciężki człowiek na zbyt miękkim materacu zapadnie się w nim tak, że jego kręgosłup będzie w za dużym zgięciu, nie fizjologicznym i nie wypocznie jak należy. Za lekka osoba na zbyt twardym materacu będzie spała jak na desce, krzywizny nie będą mogły się uwypuklić, spłycą się i efekt bólowy mamy gotowy.
  4. Odpowiednia poduszka - będzie różna w zależności od upodobań w spaniu. Dla lubiących spać na plecach powinna to być niezbyt wysoka poduszka, wypełniająca dokładnie lordozę szyjną ( wygięcie szyi) i niezbyt wysoko unosząca głowę. Dla lubiących spać na boku najlepsza będzie tzw. ortopedyczna, profilowana, są one zazwyczaj wysokie w pierwszej części, a ta wysokość jest potrzebna do wypełnienia przestrzeni między materacem, barkiem a głową: tu możemy sobie wyobrazić, że „szeroko barczyści” mężczyźni tej wysokości muszą mieć naprawdę dużo;) żeby głowa nie wisiała do boku, optymalne jej ułożenie to dokładne przedłużenie kręgosłupa w linii. Dla lubiących spać na brzuchu powinien to być możliwie cienki "jasiek".

Jeśli wstajemy po nocy z bólem kręgosłupa, w ciągu dnia ból zupełnie przechodzi, niezależnie od rodzaju aktywności, jaką przebyliśmy, na wieczór nadal nic nie boli, kładziemy się spać i wstajemy z bólem...to na pewno któregoś z powyższych punktów nam brakuje! Proszę odróżnić z punktualnym bólem nocnym, czyli zawsze o tej samej porze ból, nie pozwalający spać...tu koniecznie trzeba się skonsultować z lekarzem neurologiem!

Warto zainwestować w odpowiednie dla nas akcesoria do snu, bo jak wspomniałam we wstępie sen, to połowa naszego życia, musimy o niego zadbać!

Autor: mgr Joanna Bąk

 
©2024 Centrum Dobrej Rehabilitacji. Wszelkie prawa zastrzeżone. 4/97/474065
Projekt i realizacja: Kilos.pl