Artykuły
Wiotkie dzieci trzeba wzmacniać. Nie bójmy się plecaka!
Wiele mówi się, że w obecnych czasach mamy coraz słabsze dzieci. Coraz bardziej leniwe, więcej siedzące, mniej odporne na choroby.
Rzeczywiście, nasze czasy sprzyjają bardziej siedzeniu niż ruszaniu się chociażby ze względu na rozwój technologii informatycznych i upodobaniu młodzieży do smartfonów i gier komputerowych. A nasza dieta najczęściej zostawia wiele do życzenia. Dodatkowo w medycynie istnieje taka jednostka chorobowa jak „Uogólniona wiotkość stawów”, zwana także zespołem hipermobilności konstytucjonalnej (ZHK) lub zespołem nadruchomości. O niej właśnie mówimy, gdy klasyfikujemy dzieci jako wiotkie.
Kilka faktów:
Przyczyny ZHK
ZHK, czyli wiotokość stawów jest zespołem zaburzeń mających swoje pochodzenie w tkance łącznej, która jest w tym przypadku niewydolna. Zaburzenie to jest wrodzone i objawia się zwiększonym zakresem ruchów w stawach oraz wiotkością aparatu więzadłowego stawów.
Kogo dotyczy?
ZHK dotyczy głównie osób młodych i u nich też najbardziej widoczne są objawy. Etiologiczne zespół nadruchomości zaliczany jest do chorób dziedzicznych z grupy zaburzeń tkanki łącznej. Występują tu zaburzenia w proporcjach kolagenu I i III. Hipermobilność jest dziedziczona dominująca oraz sprzężona z płcią żeńską.
Klinicznie zespół hipermobilności konstytucjonalnej, czyli wiotkość stawów charakteryzuje się objawami pochodzącymi ze strony narządu ruchu, ale nie tylko. Najbardziej charakterystycznym objawem omawianego zespołu jest możliwość wykonywania ruchów w stawach w zwiększonym zakresie, co spowodowane jest nadmierną wiotkością więzadeł i torebek stawowych.
Do najczęstszych z nich należy:
- możliwość wykonania skłonu w przód z położeniem całych dłoni na podłodze
- zakładania dłoni na dłoń na plecach
- przyciąganie kciuka do przedramienia
- Zaburzeniom tym może towarzyszyć ból, głównie w obrębie stawów kończyn dolnych, najczęściej o charakterze rozlanym, któremu mogą towarzyszyć obrzęki oraz podwichnięcia stawów.
Uogólniona wiotkość stawów często jest także przyczyną nieprawidłowej postawy ciała, w której występuje np. kifotyzacja tułowia, tzw nadmierne garbienie sie, sylwetka niedbała, przeprost stawów kolanowych, a także wady stóp, jak np. płaskostopie i paluch koślawy.
Dzieci dotknięte tym zespołem często wykazują także:
- trudności z długotrwałym utrzymywaniem jednej pozycji
- tendencje do nadmiernej ruchliwości
- wiercenia się
- uczucia braku pewności i stabilności w stawach
- Ze względu na hipermobilność stawów oraz związaną z tym zmianę sylwetki ciała osoby te często wykazują niepewność podczas chodzenia i biegania, mają skłonność do przewracania się, mają gorszą koordynację ruchową niż rówieśnicy.
Wraz z nadruchmością stawów występuje:
- zwiększona rozciągliwość skóry, która zwykle jest cienka
- zwiększona tendencja do wcześniejszego występowania zmarszczek oraz rozstępów
- skłonności do powstawania nierównych blizn, a nawet tworzenia się bliznowców.
Wszystkim wydaje się, że takie słabe konstrukcyjnie dzieci trzeba chronić… zakazuje się uprawiać sportów, dźwigać i ogólnie jest tendencja do obchodzenia się z nimi jak z jajkiem. Nic bardziej mylnego! Takie dzieci, proszę Państwa, trzeba wzmacniać! Gdyż pozwalając im na oszczędny tryb życia skazujemy je na bycie coraz bardziej słabszymi! Bardziej zgarbionymi, narażonymi na bóle pleców.
A jaki trening jest najlepszy do wzmocnienia całego ciała? Trening siłowy! Czyli ćwiczenia z zewnętrznym obciążeniem typu hantle a nawet sztanga. Naturalnie zaczynamy od małych obciążeń, powoli zwiększając ciężar.
Nie bójmy się ciężkiego plecaka! Dla wiotkich dzieci jest fantastycznym ćwiczeniem. Oczywiście noszony na dwóch barkach, a nie ciągnięty na kółkach. Jeszcze lepiej byłoby nosić go z przodu.
Pozwalajmy pomagać nam w noszeniu zakupów, najlepiej rozłożonych równomiernie na dwie ręce.
Zapraszam serdecznie do Centrum Dobrej Rehabilitacji na pokaz takiego treningu pod okiem fizjoterapeuty. To naprawdę działa! Zabezpiecza przed przedwczesnym zużyciem stawów i przed bólami w stawach. Prostuje sylwetkę, zwiększa ogólną sprawność i wydolność.
Mgr Joanna Bąk
Projekt i realizacja: Kilos.pl