Artykuły

Refleksologia

Żyjesz w ciągłum stresie, często chorujesz, chciałbyś opóźnić procesy starzenia? Jest na to rozwiązanie: Refleksologia.

Jestem fizjoterapeutką i od 10 lat pracuję w zawodzie. Z Refleksologią spotkałam się po raz pierwszy 8 lat temu, jako pacjentka. Wtedy jako Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, absolutnie nie wierzyłam w powodzenie tej nieznanej mi terapii. Zawiedziona tym, co proponuje mi medycyna konwencjonalna, postanowiłam spróbować. Kiedy po dłuższym okresie regularnych zabiegów refleksoterapii twarzy, moje problemy zdrowotne ustąpiły, wyciszyłam się i zmieniło się moje podejście do życia, zapragnęłam sama wybrać się na kurs masażu refleksologicznego, by móc z powodzeniem pomagać moim pacjentom.

Czym jest Refleksologia?

Refleksologia to nauka o punktach refleksorycznych (odruchowych), a refleksoterapia to wykorzystanie tej wiedzy w praktyce, czyli podczas zabiegu masażu, np. stóp czy głowy. Niemniej te dwa terminy stosuje się zamiennie. Jest to holistyczna (traktująca człowieka jako jedność ciała, duszy, umysłu i emocji) skuteczna i bezpieczna metoda terapii.

Refleksologia jest jednocześnie sztuką i nauką. To subtelna sztuka, fascynująca nauka i niezwykle skuteczna forma terapii i relaksacji - jedna z podstawowych metod medycyny alternatywnej i komplementarnej. To nauka, ponieważ u jej podstaw leżą badania naukowe; to sztuka, ponieważ skuteczność jej zabiegów zależy w głównej mierze od umiejętności wykorzystania przez terapeutę posiadanej wiedzy i doświadczenia.
Refleksoterapia stóp jest to metoda leczniczego masażu stóp, w której stymulowane są określone punkty i strefy odruchowe na stopach, odpowiadające poszczególnym narządom i układom ludzkiego ciała. Refleksolog nie wyodrębnia choroby i nie leczy jej objawowo. Nie skupia się też na stwarzającym problem narządzie czy układzie, ale rozważa zaistniałą dolegliwość w kontekście całego organizmu. Terapia uciskowa punktów refleksorycznych stóp powoduje reakcje fizjologiczne, które stymulują potencjał samouzdrawiania organizmu. Celem refleksoterapeuty jest takie oddziaływanie na pacjenta, dzięki któremu odzyska on fizjologiczny stan równowagi, a co za tym idzie i zdrowie. To nie refleksolog leczy - organizm leczy się sam. Terapeuta tylko pomaga mu naturalnie i prawidłowo funkcjonować - eliminować toksyny i odblokowywać meridiany (szlaki energetyczne które według Tradycyjnej  Medycyny Chińskiej przepływają  w ciele człowieka). Wszelkie procesy lecznicze są dziełem samego organizmu, my je tylko uaktywniamy i stymulujemy do działania. Refleksoterapia w ten sposób korzystnie oddziałuje na wszystkich trzech poziomach: fizycznym, psychicznym i duchowym.

Współczesność opracowała wiele szkół i technik refleksologicznych. Podobne formy leczniczego masażu stóp były praktykowane w różnych częściach świata na przestrzeni wieków. Fascynacja stopami w tym aspekcie sięga dalekiej przeszłości - do starożytnych Chin i Egiptu.

Refleksologia twarzy i głowy wprowadza w stan miłego wyciszenia, łagodzi stres. To nie tylko zabieg leczniczy i relaksacyjny, ale także upiększający. Zabiegi przywracają homeostazę (równowagę) organizmu i polecane są jako bardzo skuteczna terapia wspomagająca leczenie wielu schorzeń i dolegliwości. Podczas masażu dochodzi do wydzielenia endorfin ( hormonów szczęścia ), serotoniny i innych tzw. neurotransmiterów. Dzięki tym hormonom poprawia się samopoczucie, przeciwdziałamy depresji i poprawiamy wygląd skóry twarzy pacjenta. Po zabiegu odczuwa się głębokie wyciszenie. Delikatny masaż twarzy stymuluje mózg, pobudza procesy samoregulacji i samoleczenia, reguluje energetykę organizmu. Poprawia działanie układu immunologicznego, hormonalnego i nerwowego. Bliskość centralnego układu nerwowego sprawia, że działanie zabiegów na twarzy jest znacznie silniejsze niż np. na stopach. W związku z tym można je wykonywać rzadziej.

Naturalne sposoby odzyskiwania i utrzymywania zdrowia przez każdego człowieka są ogromne. Prawdziwą sztuką jest to docenić i umieć wykorzystać. Pozwolę sobie zacytować słowa umieszczone w książce, którą niedawno miałam ogromną przyjemność czytać:

“Każdy pacjent nosi własnego lekarza w sobie. Ludzie przychodzą do nas i nie znają tej prawdy. Uczynimy najlepiej, jeżeli lekarzowi, który mieszka w pacjencie, damy sposobność wykonania swojej pracy”

Albert Schweitzer (cytat pochodzi z książki “Terapia manualna holistyczna” Andrzeja Rakowskiego).

Refleksologia nie jest jeszcze w naszym kraju tak znaną i uznaną metodą terapeutyczną, jak choćby akupunktura. Jest to jednak w porównaniu do akupunktury zabieg mniej inwazyjny i bezpieczny. Wskazaniem do wykonywania tego masażu jest każde wytrącenie organizmu z równowagi.

Centrum Dobrej Rehabilitacji jak zawsze wychodzi naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów. Dlatego właśnie w tym miejscu postanowiłam wykonywać zabiegi refleksoterapii stóp i refleksoterapii głowy i twarzy.

Zapraszam serdecznie

mgr Magdalena Czajkowska

 
©2024 Centrum Dobrej Rehabilitacji. Wszelkie prawa zastrzeżone. 4/138/487159
Projekt i realizacja: Kilos.pl