Artykuły

Masaż to samo zdrowie!

Dobrze wykonany masaż całego ciała lub np. samych pleców to fantastyczna profilaktyka przeciwbólowa!  Masaż leczniczy polega na rozluźnianiu mięśni oraz łagodzeniu napięcia wszystkich tkanek.

Jeden człowiek na milion pomyśli o zadbaniu o swój kręgosłup PRZED wystąpieniem problemu, a powinien naprawdę każdy! Masaż odpręża, relaksuje, poprawia ukrwienie całej masowanej części ciała a to przyspiesza proces leczenia. Masaż przynosi ulgę i uczucie odprężenia  po całym dniu w pracy, na treningu czy dźwigając dziecko w domu. Każdy na niego zasługuje! Zwłaszcza gdy ciężko pracuje fizycznie lub bardzo długo siedzi, obydwie czynności mocno przeciążają kręgosłup, który prędzej czy później się zbuntuje. Zdecydowanie później a może nawet nigdy jeśli zadba się o niego chodząc na masaż raz w tygodniu. Są takie chwytliwe hasła w różnych salonach: ” podaruj sobie relaks” i super to brzmi, i jest rozsądne  dlaczego więc  kusi się na to skrajnie mało ludzi!? Ja wiem dlaczego. Masuję od ponad 10 lat i standardem jest to, że ludzie myślą o masażu jak o luksusie! Ba! Nawet wstydzą się przyznać znajomym, że chodzą regularnie na masaż! I mowa tu o ludziach z problemem w kręgosłupie! Skrajnie mnie to denerwuje. Jak to jest, że na paznokcie i na maseczkę na twarz u kosmetyczki nie jest wstyd pójść? świadczy to dobrze o człowieku, o „dbaniu o siebie” ...a pomyślenie o swoim zdrowiu, które jest bądź co bądź NAJWAŻNIEJSZE to już wstyd??? Jeden człowiek na milion pomyśli o zadbaniu o swój kręgosłup PRZED wystąpieniem problemu, a powinien naprawdę każdy!

Zwykle jest tak, że pacjenci przychodzą już w najgorszej możliwej fazie, czyli ostrej, nie mogąc się podnieść z lóżka, wstać, chodzić, gdy tak naprawdę masaż wtedy jest wręcz przeciwwskazany. Ból jest ogromny, często pacjentki mówią, że poród przy tym to nic. A stan tego kręgosłupa jest tak ciężki, że „naprawa” jego jest bardzo trudna, żmudna, wymagająca dużo pracy i fizjoterapeuty i pacjenta a nawet w skrajnych przypadkach chirurga. Nie wspominając o kosztach. Wydatek na masaż ok. 60 zł raz na tydzień w porównaniu z kosztownym leczeniem  po prostu się opłaca!

Druga absurdalna sprawa i krzywdzące skojarzenie to erotyka!  Bardzo wielu ludziom, oczywiście tym, którzy nigdy nie próbowali leczyć się poprzez masaż, kojarzy się on z erotyką. Winne temu są oczywiście agencje towarzyskie, które nie mogąc ogłosić się jak należy czyli „ usługi seksu płatnego” piszą: „Salon masażu”. Mam ciągle w pamięci mało przyjemne  doświadczenie z zamieszczeniem ogłoszenia  w gazecie warszawskiej – bardzo znanej, przeze mnie na początku kariery fizjoterapeutki: brzmiało ono: „rehabilitacja, masaż, nr telefonu” Telefon dzwonił codziennie kilkanaście razy... ale nikt nie chciał masażu leczniczego! Tylko seksu. Kiedyś mój pacjent , zanim został moim pacjentem , próbował znaleźć masażystkę...obdzwonił wszystkie podane w gazecie( tej samej)  oferty o masażu- nie znalazł! 90% to były reklamy agencji! Dlatego moja teoria skąd biorą się te skojarzenia wydaje się być słuszna.

Ale żeby podejrzewać Centrum Dobrej Rehabilitacji o taki poboczny fach??? Naprawdę trzeba mieć dużą wyobraźnię ;-)

Podaruj sobie masaż! Nie wstydź się na litość boską zadbać o swoje zdrowie! Nie masz niczego cenniejszego.

Autor: mgr Joanna Bąk

 
©2023 Centrum Dobrej Rehabilitacji. Wszelkie prawa zastrzeżone. 4/63/455193
Projekt i realizacja: Kilos.pl