Artykuły

Cała prawda o celulicie

Cellulit to nierównomierne rozmieszczenie tkanki tłuszczowej, wody i produktów przemiany materii w tkance podskórnej. Skóra staje się nierówna i gąbczasta. Pojawiają się grudki i zagłębienia przypominające "pomarańczową skórkę" stąd jego druga, powszednia nazwa.  Szczególnie narażone są uda, pośladki i brzuch. Rodowód skórki pomarańczowej to przede wszystkim zaburzenia hormonalne związane z okresem dojrzewania, ciążą, czy przyjmowaniem pigułki antykoncepcyjnej. Estrogeny sprzyjają przyrostowi tkanki tłuszczowej, a rozrastające się komórki utrudniają krążenie, co prowadzi to mikroobrzęków w tkance łącznej. Krążenie limfy, a także dostarczanie tlenu do komórek tłuszczowych staje się coraz trudniejsze i tworzy się cellulit. Głównie dotyka on kobiety. Zdarza się jednak też u mężczyzn, ale niezwykle rzadko i jest najczęściej spowodowany zażywaniem popularnych sterydów.

Kluczowe zadanie ma tu układ limfatyczny. Krążąca po organizmie limfa zbiera substancje toksyczne i odprowadza je do węzłów chłonnych, skąd są transportowane do nerek i usuwane z organizmu. To, czy układ limfatyczny dobrze funkcjonuje, zależy w dużej mierze od sprawności i elastyczności tkanki łącznej. Jeśli jest zbyt miękka i przepuszczalna, toksyny, zamiast wędrować do węzłów chłonnych, wnikają w inne tkanki np. gromadzą się w komórkach tłuszczowych. Tak więc sprawny układ limfatyczny pomaga w usuwaniu toksyn z komórek tłuszczowych, a więc pośrednio zapobiega powiększaniu się cellulitu.

Tworzeniu się cellulitu sprzyja również nadmierne spożywanie węglowodanów, soli oraz żywności wysoko przetworzonej, zawierającej konserwanty i syntetyczne barwniki.

Również wszystko, co utrudnia krążenie nie pomaga: a więc ciasne ubrania, siedzący tryb życia, buty na wysokim obcasie, a nawet wady postawy.

Ogólnie rzecz biorąc, skoro skórka pomarańczowa ma swój początek w utrudnionym krążeniu, żeby się jej pozbyć trzeba zrobić wszystko żeby je usprawnić. Pomoże w tym przede wszystkim:

  • drenaż limfatyczny – ten rodzaj wykonywanego ręcznie lub przy użyciu specjalnego sprzętu zabiegu, prowadzi do usprawnienia krążenia limfy. Metoda ta jest całkowicie bezbolesna i bezpieczna. Nie tylko wspomaga walkę z cellulitem, lecz także powoduje zmniejszenie obrzęków nóg i skutecznie radzi sobie z żylakami.
  • sport, a dokładniej ruch o charakterze aerobowym, czyli:
    • pływanie i wszelka aktywność fizyczna odbywająca się w wodzie, a więc np. aquaerobic.
    • bieganie
    • jazda na rowerze
    • szybkie marsze
    • wycieczki górskie
    • klasyczny aerobik
    • taniec, im bardziej żywiołowy tym lepiej.
  • Pomagać również mogą:
  • ultradźwięki
  • elektrostymulacja
  • krioterapia

Celulit jest na tyle uporczywym problemem, że niezwykle ciężko jest go skutecznie zwalczyć. Oczywiście, nie jest to niemożliwe, wszystkie rzeczy wymienione wyżej przynoszą w pełni zadowalające efekty w postaci znacznej redukcji lub całkowitej likwidacji cellulitu. Jednakże, jeśli po pozbyciu się go powrócimy do niezdrowego trybu życia, menu obfitującego w tłuszcze i kaloryczne lub wysoko przetworzone produkty, nawrót skórki pomarańczowej jest niemal pewny! Nie istnieje żadna cudowna metoda, która pozwoli pozbyć się cellulitu raz na zawsze. Wszystkie zabiegi wymagają regularnych powtórzeń, aby problem ten nie powrócił.

Autor: mgr Joanna Bąk

 
©2024 Centrum Dobrej Rehabilitacji. Wszelkie prawa zastrzeżone. 1/16/474279
Projekt i realizacja: Kilos.pl