Artykuły

Skoliozy

Boczne skrzywienie kręgosłupa wraz z rotacją kręgów ( skręceniem) to właśnie skolioza. Bardzo częsta wada postawy występująca już u 4-latków , często nasilająca się przy skokach rozwojowych. Skolioza może być jednołukowa lub dwułukowa. Widać ją gołym okiem przy staniu prosto, dodatkowo przy skłonie tułowia w przód (na prostych nogach) widać garb żebrowy, czyli jedna strona kręgosłupa jest wyżej od drugiej.

Za niego odpowiedzialne jest właśnie skręcenie kręgosłupa, które wypycha żebra po jednej stronie ku tyłowi. Jeśli widzimy skrzywienie kręgosłupa a nie ma garbu w skłonie mówimy o samym skrzywieniu kręgosłupa, nie  skoliozie. Przyczyny powstawania skolioz w doskonałej większości są nadal nieznane! Podejrzewa się złe noszenie dzieci w wieku niemowlęcym...pamiętacie artykuł o prawidłowym noszeniu? Za szybkie obciążanie kręgosłupa nie gotowego na to może być tą odpowiedzią, niestety nikt tego nadal nie udokumentował.

„Najlepszą” przyczyną skoliozy, niestety dość rzadko występującą jest krótsza noga. Wtedy miednica po stronie nogi dłuższej jest wyżej i kręgosłup musi skompensować tą różnicę skrzywieniem gdyż człowiek zawsze będzie dążył do bycia w pionie. „Najlepsza” bo najłatwiejsza do korygowania: wkładka wyrównująca do buta nogi krótszej, kilka miesięcy rehabilitacji i dziecko staje się proste.

Gdy sprawa nie jest łatwa, tzn. gdy  skolioza powstaje na skutek zrotowanej miednicy- potrzebna jest specjalna i długotrwała rehabilitacja. Terapeuta uczy: jaka postawa jest poprawna, odrotowywania miednicy i tułowia, wzmacnia odpowiednie mięśnie, inne rozciąga, daje ćwiczenia do utrwalania tej poprawnej postawy, wiele z nich w aktywności codziennej typu stanie, siedzenie, chodzenie...i wszystko to ma pomóc kręgosłupowi nie pozwolić rozwinąć się skoliozie bardziej! Całkowite wyprostowanie skoliozy nie jest łatwe, ale zamaskowanie nawet bardzo dużej odpowiednim ułożeniem ciała jak najbardziej możliwe nawet przy dużych skoliozach. Warto więc zbadać dziecko jak najwcześniej i jeśli trzeba nie zwlekać z rehabilitacją.

Autor: mgr Joanna Bąk

 
©2024 Centrum Dobrej Rehabilitacji. Wszelkie prawa zastrzeżone. 3/76/474339
Projekt i realizacja: Kilos.pl