Artykuły

Pomyśl o kręgosłupie

Kręgosłup to jeden z najważniejszych elementów kostno-nerwowych człowieka! To w nim przebiega rdzeń kręgowy, od którego odchodzą korzenie nerwów, które z kolei swoimi odnogami unerwiają cały organizm pozwalając na normalne funkcjonowanie i poruszanie się ludzi. Zbudowany jest z kręgów, które połączone są między sobą stawami. Pomiędzy kręgiem górnym a dolnym jest amortyzator: dysk, (krążek), który to jest najczęstszym źródłem bólu pleców. Jego problemy wynikają z faktu, że bardzo lubi ruch a nie znosi siedzenia! A to dlatego, że odżywia się on tylko na zasadzie różnicy ciśnień, które tworzy się przy ruchu, w odróżnieniu od innych narządów, które odżywia krew. Długotrwałe siedzenie zabuża odżywianie krążka, dochodzi wtedy do jego odwodnienia, przez co obniża się on, robi się mniej elastyczny. Dodatkowo pozycja siedzenia likwiduje naturalną krzywiznę kręgosłupa: lordozę, w której to pozycja dysku jest optymalna- centralna i stąd jego podatność na tzw.: wypadanie, czyli wysuwanie się poza kanał kręgowy, ucisk na korzenie nerwowe i bóle kręgosłupa! Z powyższego jasno wynika gotowa recepta na zapobieganie bólom pleców: RUCH: spacery, pływanie, bieganie, taniec...co kto lubi, zwłaszcza po kilkugodzinnym siedzeniu.

Jeśli kręgosłup bardzo boli koniecznie skonsultuj się z lekarzem i fizjoterapeutą. Być może to zwykłe przeciążenie, ale może to być początek dyskopatii, czyli wysuwanie się krążka. Fachowa rehabilitacja powinna pomóc w 90% przypadków. Poniżej kilka podstawowych zasad w przypadku bólów kręgosłupa:

  1. Zanim cokolwiek zrobisz napnij mięśnie brzucha, ale nie tak mocno, żeby nie można było oddychać!
  2. Nie dźwigaj!
  3. Nie pchaj!
  4. Jeśli już musisz coś przenieść, trzymaj to możliwie blisko ciała, lub równomiernie rozłóż ciężar na dwie ręce, nie zapomnij o napiętym brzuchu!
  5. Podnoszenie: zawsze z ugiętych kolan! Nie ze skłonu! Nawet, jeśli podnosisz tylko długopis
  6. Podnoszenie ciężkich rzeczy: koniecznie z ugiętych kolan i ciężar blisko ciała
  7. Unikaj: przenoszenia ciężarów ze skrętem tułowia np. wykładanie czegoś z bagażnika
  8. Nieś ciężar rozłożony po równo na dwie ręce!
  9. Siedzenie: często zmieniaj pozycję: siad głęboki z podparciem odcinka lędźwiowego, siad na krawędzi krzesła- nogi pod krzesło, lub na zmianę jedna noga pod krzesło, ustaw sobie tak przedmioty z którymi pracujesz, żebyś nie musiał się schylać do nich, często wstawaj, przeciągaj się, pomaszeruj w miejscu lub przebiegnij się po schodach, zaopatrz się w poduszkę/klin rehabilitacyjną sensomotoryczną, która wymusza aktywne siedzenie.
  10. Stanie: jeśli dłuższe niż 15 min postaw raz jedną raz drugą nogę na niskim stopniu, stołku itp.
  11. Bądź mądrze aktywny! Zalecane formy ruchu: marsz, nordic-walking, pływanie, pilates, ćwiczenia na orbiterku.
  12. Odpoczywaj leżąc, nigdy na siedząco. Dobre pozycje leżenia: takie, w której nie czujesz bólu, np.: na brzuchu, na boku
  13. Każdą nową aktywność konsultuj z rehabilitantem.
  14. Codziennie odpoczywaj w ulubionej pozycji leżącej, chociaż 10 min do południa i po południu
  15. Raz w tygodniu idź na masaż, do sauny, jacuzzi….Spraw sobie relaks!

Dzięki tym prostym zasadom Twój kręgosłup będzie dużo zdrowszy.

Autor: mgr Joanna Bąk

 
©2024 Centrum Dobrej Rehabilitacji. Wszelkie prawa zastrzeżone. 2/2/474111
Projekt i realizacja: Kilos.pl