Artykuły

Jakie ciężary dźwiga mały człowiek

Według Światowej Organizacji Zdrowia ciężar plecaka nie powinien przekraczać 10-15 % masy ciała dziecka. Szybko licząc, dziecko 1-3 klasa, ważące około 20- 30 kg, powinno nosić plecak 2-3 kg.

Tymczasem wszyscy wiemy, że nadal jest to wartość niemal nie do osiągnięcia. 
Czasem podręczniki faktycznie zostają w szkołach...ale zeszyty, ćwiczenia, jedzenie, picie, strój na w-f , piórnik, worek z kapciami i co tam jeszcze dziecko lubi mieć ze sobą ;) wszystko to sprawia, że waga plecaka może sięgnąć nawet 8-12 kg.

No dobrze, ale co złego w tym ciężarze? O co tyle krzyku? Czym to grozi?

Otóż Szanowni rodzice kręgosłupy Waszych dzieci fizjologicznie NIE są gotowe do dźwigania. Kości stale rosną, więzadła i stawy próbują za kośćmi nadążyć a dodatkowe ciężary mogą zakłócać ten prawidłowy wzrost! Mogą zmieniać krzywizny kręgosłupa, przeciążać stawy nóg, co może i często powoduje takie wady postawy jak: skolioza, plecy okrągłe, stopy płasko- koślawe, kolana koślawe. Dodatkowo mamy u dzieci szkolnych kilka skoków rozwojowych, czyli gwałtowne rośnięcie, podczas którego najbardziej narażone są nasze dzieci na wyżej wymienione niekorzystne zmiany kośćca. A to nie koniec nieszczęść... Drodzy Rodzice, gdyby nasze dzieci dużo się ruszały, biegały, skakały na świeżym powietrzu, najprawdopodobniej doskonale dałyby sobie radę i z cięższymi plecakami! Ale wszyscy znamy fakty...co robią nasi milusińscy zamiast biegać?:

Komputery, gry, tablety, czaty, facebooki, bajki i wiele innych siedzących czynności! Wszystko to razem daje taki obraz, że co 3 dziecko w wieku szkolnym ma wadę postawy. Jeśli problem ten dotyczy Twojego dziecka, zadbaj o jego dalszy, prawidłowy rozwój, zniweluj już powstałą wadę przez dobrą, indywidualną rehabilitację. Jeśli nie wiesz czy Twoje dziecko ma wadę postawy ( w 90% przypadków rodzice nie widzą takich wad, trzeba fachowego oka) zapraszam na konsultację fizjoterapeutyczną do Centrum Dobrej Rehabilitacji.

Nie leczona wada postawy u dziecka zagraża szybszym zużywaniem się stawów, prowadzi do zmian zwyrodnieniowych stawów i bólów kręgosłupa.

Pomyśl o tym już dziś, kiedy jeszcze można pomóc i zatrzymać wadę.

Autor: mgr fizjoterapii Joanna Bąk

 
©2024 Centrum Dobrej Rehabilitacji. Wszelkie prawa zastrzeżone. 1/21/475369
Projekt i realizacja: Kilos.pl